Skip to content

311 3rd StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block7
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,174
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
47%
Improvement Value:$341,100
53%
Total Assessment$648,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,731-17.3%
2024$14,177+4.1%
2023$13,618+5.0%
2022$12,965+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 9531, Page 40

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,174DeedBook 9254, Page 730NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/14/2017

Property Sale

Sale
$303,000

From:

To:

Sq Ft2,174DeedBook 8763, Page 550Recorded11/19/2010

Property Built

Built

Year Built: 1903