Skip to content

317 4th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Aug 15, 2020

Property Information

Block13
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,140
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
46%
Improvement Value:$362,200
54%
Total Assessment$669,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,973+11.4%
2024$10,748+6.7%
2023$10,074+1.2%
2022$9,957+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,140DeedBook 9512, Page 242Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft2,140DeedBook 7127, Page 271Recorded9/12/2003

Property Built

Built

Year Built: 1898