Skip to content

706 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block36
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
56%
Improvement Value:$221,400
44%
Total Assessment$498,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,789-16.0%
2024$9,276+0.5%
2023$9,231+1.2%
2022$9,126+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 9722, Page 240Recorded1/19/2023

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 7347, Page 233Recorded8/17/2004

Property Built

Built

Year Built: 1898