Skip to content

304-306 New York Ave(Unit C0401)Union City, NJ 07087

Built 2019

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Oct 2, 2020

Property Information

Block13
Lot19
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class21
Description2BR/1BA BALCONY
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage8,225
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$150,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,391+33.5%
2024$1,791+4.1%
2023$1,721+1.2%
2022$1,701+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft8,225DeedBook 9517, Page 885NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 8956, Page 818