Skip to content

316 25th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block140
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H/1F-1U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,908
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
37%
Improvement Value:$460,100
63%
Total Assessment$727,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,389-5.8%
2024$12,089+4.3%
2023$11,589+1.2%
2022$11,454+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,908DeedBook 9137, Page 144NU CodeBankruptcy (13)Recorded8/9/2016

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 4765, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1898