Skip to content

511 26th StUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block142
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,400
38%
Improvement Value:$505,000
62%
Total Assessment$814,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,738+64.3%
2024$7,755+4.3%
2023$7,434+1.2%
2022$7,347+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5758, Page 103

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5610, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1700