Skip to content

507 26th StUnion City, NJ 07087

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block142
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3B-9U-H
Dwellings9
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
45%
Improvement Value:$660,000
55%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,801+9.9%
2024$27,124+4.3%
2023$26,002+1.2%
2022$25,698+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000

From:

To:

DeedBook 9692, Page 993Recorded8/29/2022

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5382, Page 262

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5204, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1930