Skip to content

718 26th StUnion City, NJ 07087

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 21, 2018

Property Information

Block147
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
34%
Improvement Value:$513,800
66%
Total Assessment$781,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,143+13.4%
2024$12,470+8.1%
2023$11,539+1.2%
2022$11,404+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$416,000

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 9040, Page 635Recorded5/26/2015

Property Sale

Sale
$316,600

From:

To:

Sq Ft2,856DeedBook 8819, Page 971Recorded11/21/2011

Property Built

Built

Year Built: 1923