Skip to content

2600 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 27, 2018

Property Information

Block149
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-C-2U/1B-1U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
49%
Improvement Value:$412,700
51%
Total Assessment$812,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,185-12.0%
2024$16,122+18.2%
2023$13,640+1.2%
2022$13,485+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

DeedBook 9353, Page 626Recorded10/31/2018