Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
2608 Bergenline AveUnion City, NJ 07087
Commercial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 13, 2018
Property Information
Block149
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2B-C-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$400,000
46%
Improvement Value:$462,400
54%
Total Assessment$862,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $15,052 | +1.7% |
| 2024 | $14,799 | +4.1% |
| 2023 | $14,216 | +1.2% |
| 2022 | $14,054 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.