Skip to content

2601 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1700

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 2, 1996

Property Information

Block149
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H/1F-1U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,249
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,400
28%
Improvement Value:$664,000
72%
Total Assessment$926,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,887+0.1%
2024$14,872+4.3%
2023$14,256+1.2%
2022$14,090+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4991, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1700