Skip to content

309 27th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jun 17, 1999

Property Information

Block150
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
55%
Improvement Value:$243,600
45%
Total Assessment$541,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,455-14.3%
2024$9,870+4.3%
2023$9,462+1.2%
2022$9,351+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5470, Page 42

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5247, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1900