Skip to content

536 26th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Oct 22, 2010

Property Information

Block148
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,400
44%
Improvement Value:$328,200
56%
Total Assessment$587,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,626+10.6%
2024$9,610+4.1%
2023$9,231+1.2%
2022$9,126+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 8764, Page 866Recorded11/29/2010

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 7810, Page 17Recorded2/4/2006

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5779, Page 277

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5119, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1898