Skip to content

316 36th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Oct 2, 1996

Property Information

Block215
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
50%
Improvement Value:$305,600
50%
Total Assessment$613,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,586-22.4%
2024$12,356+4.3%
2023$11,845+1.2%
2022$11,707+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5056, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1903