Skip to content

2703 Central AveUnion City, NJ 07087

Built 1893
Apartment

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Apr 12, 2016

Property Information

Block155
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description5B-14U-H
Dwellings14
Zoning---
Sq Footage10,030
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$840,000
39%
Improvement Value:$1,314,600
61%
Total Assessment$2,154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,605-5.3%
2024$39,702+4.3%
2023$38,060+1.2%
2022$37,616+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$850,000

From:

To:

DeedBook 9111, Page 861

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$3,100,000
DeedBook 7343, Page 40

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 5373, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1893