Skip to content

703a-707 28th StUnion City, NJ 07087

Built 2015
Apartment

Last Sale Price
$4,850,000
Last Sale Date
Feb 12, 2025

Property Information

Block155
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4B-9U-H
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage16,965
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
15%
Improvement Value:$3,024,000
85%
Total Assessment$3,564,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,875-5.3%
2024$63,241-4.2%
2023$65,998+220.6%
2022$20,589+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$4,850,000

From:

To:

Sq Ft16,965DeedBook 9892, Page 998Recorded4/10/2025

Property Sale

Sale
$4,300,000

From:

To:

Sq Ft4,728DeedBook 9722, Page 957NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/23/2023

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft4,728DeedBook 8709, Page 895Recorded1/11/2010

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft4,728DeedBook 7618, Page 322Recorded7/21/2005

Property Sale

Sale
$4,000,000

From:

To:

DeedBook 7317, Page 27Recorded7/7/2004