Skip to content

2903 Summit Ave(Unit C0301)Union City, NJ 07087

Built 2005

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 11, 2021

Property Information

Block158
Lot12
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description1BR-1BA
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage841
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,400
39%
Improvement Value:$249,600
61%
Total Assessment$412,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281-8.1%
2024$7,919+4.1%
2023$7,607+0.0%
2022$7,607
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 9618, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 2005