Skip to content

135 38th St(Unit C1101)Union City, NJ 07087

Built 2007

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block223
Lot26
QualifierC1101
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class19
DescriptionPS#42
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage863
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
38%
Improvement Value:$230,100
62%
Total Assessment$372,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,625-29.6%
2024$7,992+4.3%
2023$7,662+0.0%
2022$7,662
Property History

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 9420, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 2007