Skip to content

407 New York AveUnion City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2013

Property Information

Block15
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,258
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
43%
Improvement Value:$411,200
57%
Total Assessment$718,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,283+1.4%
2024$11,132+4.3%
2023$10,671+1.2%
2022$10,547+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5626, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1963