Skip to content

421 5th StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block15
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,712
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
50%
Improvement Value:$303,300
50%
Total Assessment$610,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,046+0.5%
2024$10,986+4.1%
2023$10,553+1.2%
2022$10,433+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900