Skip to content

518 28th StUnion City, NJ 07087

Built 1929
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 2005

Property Information

Block160
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3F-6U-H
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage4,212
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
51%
Improvement Value:$345,800
49%
Total Assessment$705,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,043+27.2%
2024$10,256+4.3%
2023$9,832+1.2%
2022$9,717+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929