Skip to content

517-21 29th StUnion City, NJ 07087

Built 1986

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block160
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-2AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,938
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$376,000
31%
Improvement Value:$841,700
69%
Total Assessment$1,217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,109+3.0%
2024$18,553+4.3%
2023$17,785+1.2%
2022$17,578+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986