Skip to content

507 29th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 31, 2002

Property Information

Block160
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,500
44%
Improvement Value:$357,400
56%
Total Assessment$637,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,247+17.6%
2024$7,861+4.5%
2023$7,526+1.2%
2022$7,435+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 6030, Page 299Recorded8/13/2002

Property Built

Built

Year Built: 1913