Skip to content

514 29th StUnion City, NJ 07087

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2005

Property Information

Block161
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,100
43%
Improvement Value:$357,200
57%
Total Assessment$621,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,716-18.2%
2024$11,874+4.3%
2023$11,382+1.2%
2022$11,250+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 6025, Page 180Recorded8/7/2002

Property Sale

Sale
$169,600
DeedBook 5460, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1902