Skip to content

524 37th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 1999

Property Information

Block219
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,117
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$286,200
50%
Improvement Value:$288,400
50%
Total Assessment$574,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,982+0.9%
2024$8,905+4.3%
2023$8,537+1.2%
2022$8,437+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903