Skip to content

512 29th StUnion City, NJ 07087

Built 1872

Last Sale Price
$81,120
Last Sale Date
Jan 17, 1996

Property Information

Block161
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,745
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,400
43%
Improvement Value:$355,200
57%
Total Assessment$626,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,801+0.1%
2024$9,796+4.3%
2023$9,390+1.2%
2022$9,281+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$81,120
DeedBook 4954, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1872