Skip to content

720 29th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block162
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,064
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,400
51%
Improvement Value:$252,000
49%
Total Assessment$514,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,041+3.2%
2024$7,792+4.3%
2023$7,470+1.2%
2022$7,383+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1898