Skip to content

710 29th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Date
Jun 7, 2004

Property Information

Block162
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2F-9U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,902
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
52%
Improvement Value:$272,600
48%
Total Assessment$572,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,991+7.2%
2024$12,118+4.3%
2023$11,617+1.2%
2022$11,482+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1893