Skip to content

407 Bergenline AveUnion City, NJ 07087

Built 1902

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 24, 2013

Property Information

Block16
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,701
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
41%
Improvement Value:$391,700
59%
Total Assessment$668,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,369-9.7%
2024$11,488+4.3%
2023$11,012+1.2%
2022$10,884+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,701DeedBook 8909, Page 169Recorded5/15/2013

Property Sale

Sale
$453,200

From:

To:

Sq Ft2,701DeedBook 7912, Page 316Recorded6/6/2006

Property Sale

Sale
$194,500
DeedBook 5699, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1902