Skip to content

911 20th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2008

Property Information

Block105
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,500
53%
Improvement Value:$261,300
47%
Total Assessment$554,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,668-10.6%
2024$9,699+4.3%
2023$9,298+1.2%
2022$9,190+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1903