Skip to content

1805 Manhattan AveUnion City, NJ 07087

Built 1963

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block176
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F-2U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,995
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
51%
Improvement Value:$295,600
49%
Total Assessment$603,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,457-29.8%
2024$13,477+4.3%
2023$12,919+1.2%
2022$12,768+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963