Skip to content

123 19th StUnion City, NJ 07087

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2007

Property Information

Block178
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
38%
Improvement Value:$508,000
62%
Total Assessment$815,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,808-3.7%
2024$15,376+4.1%
2023$14,770+1.2%
2022$14,602+2.8%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 7026, Page 74

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

DeedBook 7026, Page 74Recorded3/10/2003

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5802, Page 119