Skip to content

379 Mountain RdUnion City, NJ 07087

Built 1928
Apartment

Last Sale Price
$1,035,000
Last Sale Date
Aug 28, 2008

Property Information

Block178
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4F-8U-H
Dwellings8
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
48%
Improvement Value:$520,000
52%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,199+71.8%
2024$14,664+4.3%
2023$14,057+1.2%
2022$13,893+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,035,000
DeedBook 8603, Page 121

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4716, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1928