Skip to content

161 18th St(Unit C0201)Union City, NJ 07087

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2025

Property Information

Block179
Lot10
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage700
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,200
54%
Improvement Value:$124,500
46%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,904-34.2%
2024$5,937+4.3%
2023$5,691+0.0%
2022$5,691
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 9284, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1973