Skip to content

169 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Date
Apr 15, 2002

Property Information

Block179
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-4U-BA-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,334
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,600
33%
Improvement Value:$729,200
67%
Total Assessment$1,082,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,945+14.2%
2024$14,842+4.3%
2023$14,228+1.2%
2022$14,062+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5994, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1898