Skip to content

1610-1612 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block180
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,181
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,200
45%
Improvement Value:$383,900
55%
Total Assessment$696,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,890-10.1%
2024$12,118+4.3%
2023$11,617+1.2%
2022$11,482+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913