Skip to content

920 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2019

Property Information

Block96
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,177
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
46%
Improvement Value:$317,500
54%
Total Assessment$585,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,150-11.6%
2024$10,348+4.1%
2023$9,940+1.2%
2022$9,827+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908