Skip to content

1620 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block180
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5F-2U/2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,474
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$278,000
27%
Improvement Value:$764,600
73%
Total Assessment$1,042,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,359+7.5%
2024$15,213+4.3%
2023$14,584+1.2%
2022$14,414+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920