Skip to content

1410 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 2019
Apartment

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block181
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description6S-B-60U-GAR
Dwellings60
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,600,000
21%
Improvement Value:$13,196,700
79%
Total Assessment$16,796,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$300,378-31.8%
2024$440,699+1130.2%
2023$35,825+1.2%
2022$35,417+2.8%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$597,400

From:

To:

Sq Ft2,497DeedBook 8441, Page 124Recorded2/13/2008

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5176, Page 305