Skip to content

1508 Palisade AveUnion City, NJ 07087

Built 1918

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Sep 13, 2023

Property Information

Block181
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H-UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,324
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,800
47%
Improvement Value:$469,400
53%
Total Assessment$892,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,834+17.5%
2024$11,777+4.3%
2023$11,290+1.2%
2022$11,158+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$965,000

From:

To:

Sq Ft2,324DeedBook 9773, Page 714NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/26/2023

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,324DeedBook 8415, Page 48Recorded1/8/2008

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 5751, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1918