Skip to content

1519 Manhattan AveUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 31, 1997

Property Information

Block181
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,600
58%
Improvement Value:$202,700
42%
Total Assessment$480,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,434-26.2%
2024$10,070+4.3%
2023$9,654+1.2%
2022$9,541+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5181, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1898