Skip to content

350 Mountain RdUnion City, NJ 07087

Built 1918

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 18, 1999

Property Information

Block184
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,433
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$810,100
68%
Improvement Value:$374,900
32%
Total Assessment$1,185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,251-19.7%
2024$22,723+4.3%
2023$21,783+1.2%
2022$21,529+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5472, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1918