Skip to content

286 Mountain Rd(Unit C0002)Union City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 19, 2008

Property Information

Block185
Lot39
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2BR DUPLEX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage923
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
74%
Improvement Value:$54,400
26%
Total Assessment$209,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,702-24.3%
2024$4,890+4.1%
2023$4,697+0.0%
2022$4,697
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 8471, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1913