Skip to content

307 Manhattan Ave(Unit C0201)Union City, NJ 07087

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$799,888
Last Sale Date
Aug 13, 2025

Property Information

Block190
Lot9
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description3BR-STORAGE
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,530
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,000
27%
Improvement Value:$483,800
73%
Total Assessment$660,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,321-4.9%
2024$10,848+4.1%
2023$10,420+0.0%
2022$10,420
Property History

Property Sale

SaleMulti
$799,888
Sq Ft1,530DeedBook 9928, Page 936Recorded9/11/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 9212, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 2004