Skip to content

3312 Hudson Ave(Unit C1503)Union City, NJ 07087

Built 2009

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block202
Lot5
QualifierC1503
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description2BR/1.5BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,523
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
18%
Improvement Value:$676,600
82%
Total Assessment$824,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,255-35.2%
2024$20,467+4.3%
2023$19,620+0.0%
2022$19,620
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$799,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 9870, Page 465Recorded12/31/2024

Property Sale

Sale
$725,000
DeedBook 9024, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 2009