Skip to content

207-09 Manhattan AveUnion City, NJ 05204

Built 2018

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block191.01
Lot15
QualifierC0101
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description3B/2B/S1 P11,12
Dwellings1
ZoningU1
Sq Footage1,427
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,600
29%
Improvement Value:$602,800
71%
Total Assessment$849,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,784-26.5%
2024$17,402+1478.2%
2023$1,103+0.0%
2022$1,103
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft1,427DeedBook 9722, Page 210Recorded1/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$740,000
DeedBook 9250, Page 242