Skip to content

215-217 Manhattan Ave(Unit C0202)Union City, NJ 07087

Built 2007

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jan 16, 2013

Property Information

Block191.01
Lot19
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page?

Building Details

Building Class20
Description3BR/2BA PS 1,12
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,696
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
31%
Improvement Value:$657,100
69%
Total Assessment$957,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,340-5.4%
2024$15,161+4.3%
2023$14,534+0.0%
2022$14,534
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 8890, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 2007