Skip to content

404 32nd St(Unit C0101)Union City, NJ 07087

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jul 30, 1997

Property Information

Block194
Lot14
QualifierC0101

Zoning---
Sq Footage1,587
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,500
62%
Improvement Value:$185,400
38%
Total Assessment$487,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,371+8.9%
2024$7,688+4.1%
2023$7,385+0.0%
2022$7,385
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5184, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1890