Skip to content

1619 West StUnion City, NJ 07087

Built 1898
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block85
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2B-1U-DAYCARE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
38%
Improvement Value:$311,700
62%
Total Assessment$506,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,103-18.3%
2024$11,148+4.1%
2023$10,708+1.2%
2022$10,586+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1898