Skip to content

141 35th StUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block208
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
46%
Improvement Value:$325,000
54%
Total Assessment$601,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,887-5.6%
2024$11,532+4.1%
2023$11,078+1.2%
2022$10,952+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1893